FTK Etiket ve Ambalaj - Barkod Sistemleri

Birbirine paralel çizilmiş inceli kalınlı çizgilerden ve bu çizgilerin arasındaki boşluklardan meydana gelen, siyah çubukların oluşturduğu sembole barkod denir. Türkiye’de EAN 13 kodlu barkod sistemi kullanmaktadır. Her ülkenin kendine ait bir kodu vardır. Türkiye'nin kodu 869 dur. Bundan sonra devam eden İkinci kısım: Firma kodunu gösterir. Ülke kodundan sonra gelen 4 hanedir. Bu kod TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birligi ) bünyesinde bulunan Mal Numaralandirma Merkezi'nden alınır. Üçüncü kısım: Firma kodundan sonra gelen 5 hanedir. Ürünü tanımlayan mamul kodudur. Dördüncü kısım: En son rakamdır. Kontrol kodudur. Bu kod diğer rakamların hatalı okunmasını engellemek için belli bir formülle hesaplanan kontrol sayısıdır. Sleev etiketlerde malzeme ısı ile çekeceğinden kullanılan barkotun dik olarak yerleştirilmesi gerekmektedir. Barkodunuz ürününüzün büyük marketlerde satılabilmesi için var olması gereken en önemli detaylardan biridir. Barkodunuz beyaz bir alanın içine kenarlarından bir miktar boşluk bırakılarak yerleştirilmiş olmalıdır. Beyaz alanın genişliği en az 11mmx24mm, barkodunuzun ebadı ise en az 9mmx22mm olmalıdır. Bu ebatlardan daha küçük barkodların okunma garantisi yoktur.

QR 2D KOD

QR Kodu adını İngilizce Çabuk Tepki (Quick Response) kelimelerinin baş harflerinden alır. Akıllı telefonların kameralarından okutulabilen özel matriks barkod (veya iki boyutlu barkod) türüdür. Kod genellikle kare beyaz fon üzerinde siyah motiflerden oluşur. Günümüzde dijital kameralı akıllı telefonların da etkisiyle QR Kodu kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Kaydedilen görsel çözümlenerek barkod içeriği kullanıcıyı internet adresine, e-posta adresine, telefon numarasına, iletişim bilgilerine, SMS veya MMS'ye veya coğrafi konum bilgisine yönlendirebilir.

FTK Etiket & Ambalaj

Fabrika Akçaburgaz Mah. 3038. Sokak No: 9 3456 Esenyurt / İstanbul Ambalaj Bölümü Selahattin Eyyubi Mah. 1623 Sk. No:1 Esenyurt / İstanbul Phone:0212 698 9820 e-mail:info@ftkambalaj.com.tr
© 2020 FTK Etiket & Ambalaj