FTK Etiket ve Ambalaj - Etiket ve Etiketleme

Etiketin işlevi; ambalajın içeriği hakkında bilgi vermek ürünü tanıtmak ve piyasada sürümü ile tutunmasını sağlar. Etiket basımı, doğrudan doğruya ambalajın üzerine baskı uygulamaktan ucuza gelirse, aynı standart baskısız ambalaj, başka amaçlar ve ürünler için kullanılacak ise ambalajlanacak ürün hakkındaki gerekli bilgiler dolum yapılana kadar bilinemiyor ise etiket kullanmak bir zorunluluktur. Etiketler, üretim yönetime göre dört ana grup altında toplanabilir:

Yapışkan sürülerek yapıştırılan (tutkallı) etiketler
Kendinden Yapışkanlı (Self Adhesive) Etiketler
Basınca duyarlı etiketler
Isıl uygulama ile yapıştırılan etiketler

En büyük Pazar payına sahip olan etiketler, yapıştırıcı (tutkal) uygulayarak yapıştırılan etiketler olmasına karşın bu sektör artık durgun bir yapıda mevcudiyetini sürdürüyor. Basınca duyarlı etiketlere değişken bilgilerin değişik yöntemlerle basılabilmesi bu tür etiketlerin olumlu yönü. Bu nedenle basınca duyarlı etiketlerin kullanılmasında son yıllarda büyük artış olmuştur. Etiket hammadde ve malzemelerinde de büyük değişimler yaşandı ve bu alanda yalın kağıt yanında kuşelenmiş kağıt ve plastik filmler, hologramlar kullanılmaya başlandı. PE, PP, PET asetat; metalize filmler ve sentetik kağıtlar, kağıdın özelliklerine oranla performans, kullanım ve görünüm bakımından çok daha fazla üstünlük sunuyorlar. Bugün yeni nesil etiket malzemeleri ve özellikle kurcalandığını belli eden taklit edilmeye önleyen daha ince laminatlar ve holografik ürünler üzerinde yoğunlaşıyor. Geri dönüştürme kolaylığı bakımından ise etiket malzemesinin ambalajlama malzemesiyle uygunluğu önemli bir husus.

Yapışkan sürülerek yapıştırılan (tutkallı) etiketler

Tutkal sürülerek yapıştırılan etiket grubu ile kendi kendine yapışan etiket grubu arasına giren bir etiket grubu, tutkallı kağıt etiketlerdir. Tutkal sürülerek yapıştırılan etiketler, genellikle kağıt/metalize, kağıt/aluminyum, folyo laminatlarında, PS, PP ya da PE üretilir ve uygun boyutlarda kesilmiş olarak temin edilir. Cam şişe ve kavanozlara yapıştırılan etiketler, ambalaj üzerinde yapıştırıldığı yere göre adlandırılır. (boyun etiketi, omuz etiketi, ön etiket, arka etiket, çepeçevre boyun etiketi gibi). Dikdörtgen çepeçevre boyun etiketi, genellikle metal konserve kutularıyla tek kullanımlık cam şişe kavanozlara yapıştırılır. Tutkal sürülerek yapıştırılan etiketin üretimi için en çok kullanılan malzeme tek yüzeyi kaplı kağıttır. Kaplamanın tipi ve kalınlığı uygulanacak baskı gereksinimine göre seçilir. Etiketlerde kullanılan kağıt, 80-100 gr/m2 arasında değişir. Tutkal kaplanmış yüzeye sürülür. Tutkal sürülerek kullanılan etiketler ya el ya da makine ile ambalajın üzerine yapıştırılır. Elle yapıştırmada 1 olan tolerans, hızlı etiketleme makinelerinde 0,25’e iner. Randımanlı ve etkili bir etiketleme işlemi için elyaf (gren) doğrultusunu belirtmek önem taşır. Birçok etiketleme makinesinde; elyaf doğrultusunun, ambalajın düşey eksenine dik olması şart koşulur. Elyaf doğrultusun belirlenmesi önemlidir, çünkü etiketler elyaf doğrultusuna dik olarak kıvrılma eğilimi gösterirler. Eğer etiketin gren doğrultusu, ambalajın düşey eksenine paralel olmazsa, etiket kıvrılmaya yönelecek ve düzgün yapışmayacaktır. İlkesel olarak etiketler, herhangi bir şekilde kesilebilir, fakat etiketin şeklinin basit olmasına özen gösterilmelidir. Özellikle dikdörtgen etiketler, etiketleme makinesinde en az sorun yaratan etiketlerdir. Tutkal sürülerek yapıştırılan etiketlerde, doğru tutkal seçimi oldukça önemlidir. Genellikle cam ya da teneke gibi emici olmayan bir ambalaj ile göreceli olarak emici olan etiket arasında gerekli bağı oluşturmak için yapıştırıcının formülasyonunun, ambalaj ile uyumlu olacak şekilde özenle hazırlanması gerekir. Bu etiketlerin raf ömrü azami 1.5 yıl ile sınırlı. Nemli ortamda zamklı etiketler, kıvrılma eğilimine sahip olarak yapışma özelliklerini kaybettiklerinden günümüzde artık zamklı etiketlerin yerine, genellikle sonradan tutkal sürülerek uygulanan ya da kendi kendine yapışan etiketler kullanılıyor.

Kendinden Yapışkanlı (Self Adhesive) Etiketler

Diğer bir adıyla basınca duyarlı etiketler, basılı olmayan yüzeyine yapışkan uygulanmış bir yapışkanın üzerine ise; kolay çıkan bir koruyucu katman yerleştirilmiş olarak piyasadan temin edilir. Koruyucu katman, etiket yapıştırılmadan önce sökülerek yapışkan yüzey ortaya çıkartılır. Kendi kendine yapışan etiketler tutkallanarak yapıştırılan etiketlerden daha pahalı olup, depolama koşullarına daha bir özen gösterilmelidir. Kendinden yapışkanlı etiketlerle etiketleme işlemi ise; daha kolay ve daha az emek yoğundur. Kendi kendine yapışan etiketlerin üretimi için birçok malzeme kullanılır. En çok kullanılan malzemeler ise; kağıt, plastik ve aluminyum folyodur. Kendi kendine yapışan etiketler, rulo ya da plaka halinde teslim edilir. Standart rulo enleri 100, 150 ve 200. ve tolerans 1mm olur. Plaka halinde ise standart boyutlar, 50x70cm, 70x100cm, 44x63cm olup bütün boyutlar için tolerans 2 mm’dir.

Etiket Malzeme Çeşitleri

• Metalik Görünümlü Etiketler (Metalize Kağıt): Etiketlerinize şık ve çekici bir görünüm vermek istermisiniz? Folyo etiketlerinizde metalik parlaklıkta, anlık görsel etkiler yaratabilirsiniz. Daha çok tercih edilen renkler altın ve gümüştür. Siz isterseniz altın ve gümüş üzerine diğer renklerin tonlarını kullanarak farklı görsel etkiler de yaratabilirsiniz. Ürünleriniz zarif ve şık bir görünüme kavuşarak, raflarda daha dikkat çekici bir hale gelir.
• Floresan Etiketler: Parlak bir etikete mi ihtiyaçınız var? Kırmızı, Yeşil, Sarı, Turuncu fosforlu renkler. Floresan etiketler hızlı, düzenli ve sık kullandığınız alanlarda sizin için iyi bir çözüm olabilir. Envanterlemek istediğiniz işlerinizde, kodlu sevkiyatlarınızda ve uyarı etiketlerinizde kullanıma uygundur.
• Hava Koşullarına Dayanıklı Etiketler: Etiketleriniz soğuk, sıcak, rutubetli veya nemli hava koşullarına mı maruz kalıyor? Suya dayanıklı etiket materyallerinin yanı sıra hava koşullarına dayanıklı etiket malzemeleri kullanabilirsiniz. Etiketlerin üzerine selefon ve UV kaplama ile dayanıklılığını artırabilirsiniz.
• Geri Dönüşümlü Etiketler: Çevreye duyarlı mısınız? Doğada %18 geri dönüştürülebilir etiket materyalleri kullanıyoruz. Üretim sürecinde veya tüketim sonrasında oluşan atıkların geri dönüşümü kazanılmış malzeme demektir. Ürününüzü imal ederken aynı zamanda çevreye karşı olan sorumluluğumuzu da yerine getiriyoruz.
• Termal Etiketler: Sıklıkla gıda sektöründe kullanılan bir malzeme türüdür. Market etiketi, terazi etiketi, manav etiketi, kasap etiketi, şarküteri etiketleri vb. Isıya duyarlı ve düşük maliyetli bir kağıt cinsidir, kısa süreli kullanım için tasarlanmıştır. Isı ve ışığa aşırı hassas eğilimdedir. Bu anlamda çok çeşitli barkod ve içerik bilgileriniz varsa kullanımınıza son derece uygundur. Termal yazıcı, etiketin ısıyla temas etmesini sağlayarak istenilen barkod veya bilgilerin transferini sağlar.
• Şeffaf ve Clear Etiket Malzemesi (Ultra Clear): Etiketin yapışacağı yüzey şeffaf ise veya şişenin içindeki ürünün görünmesi isteniyorsa Clear etiket kullanılması uygundur. Uygulama alanları sınırsızdır. Su şişesi, kozmetik, sağlık, güzellik ürünleri vb. ürünler üzerinde iyi sonuç verir.
• Hologram Etiketler: Taklit ve sahteciliğe karşı en optimum çözüm olan güvenlik hologram etiketleri aynı zamanda üzerine yapılan baskı ile çok şık ve boyutlu bir görüntü elde etmenizi sağlar.
• Güvenlik Etiketleri: Çok özel bir hammaddeye sahip olup yapıştığı yüzeyden çıkartılmaya çalışıldığında küçük parçalar halinde dağılır. Genellikle bilgisayar kasa- larında ve teknik amaçlı tamir edilen ürünlerin garantilerini takip etme amaçlı kullanılan bir etiket hammadesidir.
• Örtücü Kağıtlar ( Sürsajlı ): Yapışkanlı yüzeyi siyah ile boyanmış, üst yüzeyi vellum veya kuşe kağıtla kaplanan, yırtılan bir etiket hammaddesidir. Yanlış yazılan yüzeyleri kapatmak için kullanılır.
• Çift Katlı Etiket ( Sandwich ): Adında da anlaşılacağı üzere üst kağıt ile taşıyıcı kağıt ( pergamin ) arasında çift tarafı yapışkanlı bir kağıt daha bulunur. Genelde parçalı etiket üretiminde kullanılır. Firma birden çok etiketi farklı yerlere yapıştırmak için kullanır. Kullanım alanları medikal firmalar, hastahanelerdir.
• Esnek Ambalaj Son yıllarda esnek paketler için güçlü tüketici talebi oluşmuştur. Esnek ambalajlar piyasada gıda, içecek, losyonlar ve diğer ev ürünleri ile beslenme ve ilaç ürünleri için kullanılmaktadır. Tek porsiyon içecek karışımları ve tek kullanımlık ıslak mendiller için ideal bir ambalaj şeklidir. Bu paketlerde ambalaj içeriği hava geçirmez bir mühür ile yabancı maddelerden korunaklı hale getirilir. Esnek ambalaj malzemelerin içleri polipropilen, polietilen veya polyester folyo ile katmanlar halinde kaplanarak mikrodalga fırına dayanıklı hale getirilir, üstün bariyer koruması özellikleriyle optimize edilir.

Varak Baskı

Eğer ürününüze şık bir dokunuş katmak isterseniz varak malzeme kullanarak anında görsel etki yaratabilirsiniz. En popüler renkler altın ve gümüştür, ancak diğer renklerde de folyo vardır. Klişe yardımıyla malzeme üzerine ısıyla baskı yapma tekniğidir. Ayrıca flexo da soğuk varak baskı uygulamasıda yapılabilir. Genellikle altın ve gümüş yaldızlı renklerde uygulanan varak yaldız baskı işlemi ofset, serigrafi gibi yöntemlerle elde edilemeyecek canlı bir görsellik sunar. Varak yaldız baskı işlemi klişe ve üzeri yaldız malzemesi kaplı folyo kullanılarak yapılır.

SLEEVE ETİKETLER

Sleeve etiketler, ambalajın 360 derece çepeçevre etrafını saran etiketlerdir. Sleeve etiketler, çok çeşitli değişik şekil ve boyutlu ambalajların etiketlenmesi için uygun olup girintili çıkıntılı ve konik yüzeyli ambalajlara uygulanıyor. Sleeve etiketler, ambalajı ikinci bir cilt gibi sarar. Sleeve etiketler, tüp(boru) şeklindeki bu etiketler bobin halinde temin edilir. Sleeve etiketler, PET şişelerin, kova benzeri konik ambalajların, damacanaların etiketlenmesinde kullanılıyor. Bu etiketlerin üzerine 10 renge kadar baskı uygulanıyor. Ambalajı tamamlayan etiketler olarak tanımlanan sleeve etiketler; ambalajın dekorlanmasından, ürün güvenliğinin sağlanmasına (ambalajın kurcalanmasını engelliyor), tüketicinin bilgilendirmesine kadar çok yönlü işlevlere ve önemli bir etkinliğe sahip. Sleeve etiketler, üretildikleri malzeme ve bunları uygulama yöntemine göre, shrink sleeve etiketler, stretch sleeve etiketler olmak üzere ikiye ayrılıyor. Shrink ve stretch sleeve etiketler arasında önemli bir rekabet söz konusu. Stretch sleeve etiketler, tutkallanmadan ve ısıtılmadan uygulandığından geri dönüşlü şişelerde etiketlerin çıkarılması oldukça kolaydır. Stretch sleeve etiketlerin üretiminde 40-80 mikron kalınlıkta LDPE kullanılır. Pek çok stretch sleeve etiket uygulamasında ise; 50 mikron kalınlıkta LDPE modifiye edilerek gerilme özelliği %10 iyileştirilmiş. Filmin doğal özelliği; ambalaj üzerine tutunmak için yeterlidir. Shrink Sleeve etiketler ise; farklı gereksinimlere göre PET,OPP,PS gibi değişik filmler kullanılarak üretilir. Malzeme kalınlığı 40-50mikron arası olup 30 mikrona indirmek için çalışmalar yapılıyor. Shrink tip sleeve etiketler, ilaç ürünleri ambalajlarına uygulanması yanında kimyasal ürünler ve otomotiv sanayinde kullanılan çeşitli ürünlerin ambalajlarına da uygulanıyor. Sleeve etiketler, basınca duyarlı ya da kendinden yapışkanlı etiketlerle karşılaştırıldığında sleeve etiketler tek bir işlemle ambalajın herhangi bir tarafına kolayca uygulanır. Sleeve etiketlerin maliyeti, herhangi bir ambalajın önüne ya da arkasına yapıştırılan etiketten daima daha ucuza mal olur.

FTK Etiket & Ambalaj

Fabrika Akçaburgaz Mah. 3038. Sokak No: 9 3456 Esenyurt / İstanbul Ambalaj Bölümü Selahattin Eyyubi Mah. 1623 Sk. No:1 Esenyurt / İstanbul Phone:0212 698 9820 e-mail:info@ftkambalaj.com.tr
© 2020 FTK Etiket & Ambalaj