FTK Etiket ve Ambalaj - Renk

RGB

Işık tabanlı bir renk sistemidir. İnternet, TV, cep telefonu gibi ışığı kendi merkezinden yani görüntünün arkasından gönderir. İngilizcedeki 'Red' 'Green' 'Blue', yani 'Kırmızı' 'Yeşil' 'Mavi' kelimelerinin baş harflerinden ismini alan bir renk sistemi, Işığı temel alarak, doğadaki tüm renklerin kodları bu üç temel renkle belirtilir. Her renk %100 oranında karıştırıldığında beyaz ve %0 oranında karıştırıldığındaysa siyah elde edilir.

CMYK

Pigment (boya) tabanlı bir renk sistemidir. İster PVC, PET, PP şeffaf, ultra clear gibi saydam malzemeye olsun, isterse kuşe, PP opak, metalize gibi opak malzemeye olsun bir materyal üzerine baskı yapılacaksa sistemin merkezinde CMYK vardır. Bu gerek flexo, letterpress, rotagravür, gerekse ofset ile basılsın, bütün baskı tekniklerinde değişmez bir unsurdur. CMYK’nın açılımı; C-Cyan, M-Magenta, Y-Yellow, K-Black. Siyah rengin K ile simgelenmesinin sebebi ingilizcedeki “KEY” kelimesidir. K anahtar renktir. Üç rengin mürekkepleri yeterli renk şiddetini sağlamadıklarından detayları oluşturmada siyah önemlidir. Görüntü kalitesini, resimlerdeki hatları siyah belirginleştirir. Baskı yapılması istenen çalışmalar baskıya gönderirken mutlaka CMYK formatında çalışılmalıdır.

PANTONE

Pantone Colour Formula Guide 1164 tire renk içeren ve her rengin baskı sisteminde nasıl elde edileceğini karışım formülleriyle veren bir renk katalogudur. Bu 1154 rengi hem parlak (Coated) hem de mat (Uncoated) olarak ayrı ayrı göstermektedir. Pantone renk ifade edilirken renginin mat veya parlak bölümden seçildiğini belirtmek için renk numarasının sonuna U ve C harfleri eklenmektedir. Her bir karşılığı Pantone numarası mevcuttur ve her rengin altında formülü yazılıdır. Formül, yüzde ve ölçü olarak iki şekilde verilmiştir; Yüzde değeri karışıma giren ana renklerin %100’e tamamlanmasıyla, ölçü değeri ise birim ölçü değerlerinin adet bölündüğünde yüzde değerini vermektedir. Pantone renkler baskıda CMYK mantığı ile oluşturulmaz. Bu renklere ilave olarak ya da yalnız basılabilir. Pantone renkler özellikle rengin değişmesinin istenmediği kurumsal kimlik çalışmalarında tercih edilir. Renklerin ortak evrensel lisanı olarak tanımlanabilir.

FTK Etiket & Ambalaj

Fabrika Akçaburgaz Mah. 3038. Sokak No: 9 3456 Esenyurt / İstanbul Ambalaj Bölümü Selahattin Eyyubi Mah. 1623 Sk. No:1 Esenyurt / İstanbul Phone:0212 698 9820 e-mail:info@ftkambalaj.com.tr
© 2020 FTK Etiket & Ambalaj